Właściciel hotelu „Pod Orłem" posiada ponadto ośrodek agroturystyczny położony w malowniczej miejscowości Ramleje koło Ostrzyc (7km od Kartuz). Zapraszamy do odwiedzania strony www.usochy.pl.

Aleja znajduje się w Gaju Świętopełka również niedaleko kościoła, według historii właśnie tymi alejami przechadzali się zakonnicy. Jedynie dwa razy w tygodniu zakonnicy posiadali możliwość rozmowy i obcowania ze sobą - właśnie podczas spacerów

Grupa 14 jezior połączonych rzeką Radunią - razem ok. 40Km długości. Koło znajduje się na terenie Kaszubskiego Parku Krajobrazowego, w którym podziwiać możemy cudowne naturalne ukształtowanie terenu i lasy bogate w dziką zwierzynę.

Węsiory to wieś położona niedaleko Kartuz w której zachowało się cmentarzysko Gotów z I-III wieku. Na cmentarzysku zachowało się 20 kurhanów i trzy kamienne kręgi pośrodku których znajdują się kamienne stele. Na cmentarzysku znajdują się również groby ciałopalne lub szkieletowe. Wielu ludzi zwiedzających to magiczne miejsce odczuwa różnego rodzaju przepływy energii, w obszarze cmentarzyska znajdują się miejsca w których nie działają nawet kompasy.

Diabelski kamień znajduje się koło Mirachowa. Według legendy porzucił go diabeł wystraszony przedwczesnym pianiem koguta. Kamień miał służyć diabłowi do zniszczenia kościoła.

Wyjątkowo ciekawe miejsce w którym zobaczyć Państwo mogą najdłuższą deskę świata o długości niemal 37m., dom Sybiraka, modele Łagru oraz rampy załadowczej wraz z oryginalnym parowozem, repliki bunkrów Tajnej Organizacji Wojskowej Gryf Pomorski, dom Harcerza; niewątpliwie jednak najciekawszym elementem zwiedzania Centrum jest dom postawiony do góry nogami do którego można wejść i przekonać się na własnej skórze jak zachowa się nasz błędnik.

Wieżyca to miejscowość w której znajduje się punkt widokowy - szczyt Wierzyca 329m. n. p. m. wraz z wieżą widokową. Z wieży podziwiać można malownicze krajobrazy kaszub; w tym jezioro Ostrzyckie będące częścią Koła Raduńskiego.

Skansen znajdujący się w Kościerzynie w sąsiedztwie dworca kolejowego. Na terenie skansenu można obejrzeć parowozy, lokomotywy, wagony czy pociąg ratunkowy.

Zamek to jedna z bardziej intrygujących posiadłości prywatnych na Kaszubach. Znajduje się w miejscowości Łapalice oddalonej jedynie o ok. 6km od Kartuz. Budowa zamku rozpoczęła się w latach 80 i do dziś nie została zakończona. Zamek posiada 12 wierz symbolizujących apostołów, kaplice, salę balową czy basen. Jak mówi właściciel - ciągle planuje ukończenie budowy.

Muzeum to znajduje się w Będominie. Muzeum ulokowane jest w dworze szlacheckim należącym w latach 1741 - 1783 do rodziny Wybickich; gromadzone są w nim pamiątki po twórcy hymnu narodowego -Józefie Wybickim.

Muzeum rodziny Neclów założone w 1993r. Podziwiać w nim możemy eksponaty ceramiki pochodzące z ostatnich 300lat. Muzeum znajduje się obok warsztatu wytwórczego więc można poobserwować garncarza przy pracy.

Muzeum Kaszubskie im. Franciszka Tredera w Kartuzach powstało w 1947r. W jego progach podziwiać można liczne eksponaty związane z kulturą kaszub.

Muzeum powstało w 1906r. Na jego terenie (22ha) znajduje się ponad 40 obiektów architektury ludowej z terenu Kaszub. Serdecznie polecamy wycieczkę do Wdzydz podczas której możecie Państwo zajrzeć do młyna czy chaty chłopskiej.

Największy i najpiękniejszy zabytek Kartuz - Kościół poklasztorny założony przez zakon Kartuzów pochodzący z XIV w. Świątynia posiada niepowtarzalny, budzący zachwyt barokowy dach w kształcie trumny odzwierciedlający dewizę klasztoru Kartuzów brzmiącą „memento mori" (pamiętaj, że umrzesz). Wraz z kościołem do naszych czasów przetrwał erem mnicha, kilka budynków gospodarczych oraz refektarz.

Kościół św. Kazimierza znajdujący się na rynku w centrum miasta budowany w latach 1885 - 1887. Ciekawostką jest, że naprzeciwko kościoła po lewej stronie na miejscu znajdującego się w tej chwili Banku PKO znajdowała się Synagoga zbudowana w 1865r i zburzona podczas II wojny światowej przez hitlerowców.

Sanktuarium Matki Bożej Królowej Kaszub z 1816r. O konstrukcji szkieletowej z drewnianą dzwonnicą. W kościele podziwiać możemy trzy XVIII wieczne ołtarze oraz figurę Madonny z XV wieku.

Kaplica znajduje się na szczycie góry kaplicznej nieopodal kościoła poklasztornego z którym według legendy łączy ją podziemny korytarz.